Wyjście do Towarzystwa Muzycznego

„Tacy artyści jak Bach czy Beethoven tworzyli świątynie i pałace. Ja chciałbym budować domki dla ludzi, w których będą się czuli swojsko i szczęśliwie”. Tak powiedział sam mistrz – Edward Grieg – o swoich muzycznych kompozycjach. Właśnie tej swojskości i szczęścia z przebywania z muzyką klasyczną, mogli doświadczyć nasi uczniowie z klas branżowych i technikum, w czasie kolejnego wyjścia do Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.

Koncert był niezwykłym wydarzeniem zarówno dla naszych uczniów, jak i samego Towarzystwa Muzycznego, gdyż prezentowane utworu były wykonywane na dwa fortepiany. Sytuacja niezwykle rzadka na przemyskich scenach muzycznych, a możliwa dzięki wypożyczeniu drugiego fortepianu na czas koncertów.

Występującymi artystami na scenie Towarzystwa Muzycznego byli: Monika Wilińska – Tarcholik i Sławomir Cierpik. To wspaniali pianiści koncertujący w Polsce i Europie, a na co dzień wykładowcy w Krakowskiej Akademii Muzycznej.

Nasi uczniowie mieli okazję poznać historyczną salę Towarzystwa Muzycznego, które zaraz po Towarzystwie Warszawskim, jest drugim najstarszym towarzystwem w Polsce i działa już 160 lat. Poznali również skrócone biografie nowych kompozytorów: Edwarda Griega, Maurycego Ravela i Dymitra Szostakowicza, przypomnieli sobie o zasadach panujących w czasie koncertów, ale przede wszystkim mogli odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu, w ciszy i skupieniu wsłuchując się w czarowne dźwięki utworów: II suity z baletu „Daphnis i Chloe”, Suity „Peer Gynt” oraz Concertino na 2 fortepiany.

Koncert przeniósł naszych podopiecznych w świat barw, dźwięków i harmonii z całego świata, a pełne, bogate i kolorowe brzmienie dwóch fortepianów dostarczyło wiele pozytywnych emocji i uczuć wszystkim słuchającym.