Wyjątkowi Goście w Ośrodku

Bywa, że głębokie, wartościowe, a zarazem twórcze relacje, rodzą się w najmniej oczekiwanym momencie, zawsze jednak są szansą na poszerzenie horyzontów i spojrzenie na  pewne kwestie z dystansu. Wstęp może nieco nieoczywisty, ale bez wątpienia zawiera sedno ostatnich wydarzeń z życia naszego Ośrodka. Już przed końcem roku szkolnego, od 11 do 17 czerwca, nasza Placówka miała zaszczyt gościć pedagogów i przedstawicieli władz oświatowych: Pani Kurator – Alla Marysiuk, Dyrektor Wieczasław Melnyk, Wicedyrektor Tatiana Singilewicz oraz Switlana Palamar, Natalia Zagorodnia, Tatiana Dumańska, Tatiana Sokol ze Szkoły dla dzieci Niesłyszących i Niedowidzących z Kamieńca Podolskiego Obwodu Chmielnickiego na Ukrainie. Poprzez spędzony razem czas, przez blisko tydzień, nasi goście mieli możliwość nie tylko zapoznać się z procesem dydaktyczno wychowawczym naszej Placówki, przybliżeniem metod i technik pracy, ale także zaczerpnięciem  garści informacji na temat malowniczego miasta Przemyśla i regionu.

Program wizyty był niezwykle napięty, goście z ogromnym zaangażowaniem śledzili pracę nauczycieli, mieli możliwość obserwowania lekcji otwartych w grupach przedszkolnych, klasach edukacji wczesnoszkolnej, zajęć w technikum oraz terapii specjalistycznych w pracowni logopedycznej oraz integracji sensorycznej. Wzięli udział w warsztatach ceramicznych, na których własnoręcznie wykonali przedmioty z gliny, hospitowali warsztaty kulinarne Carvingu, a także zapoznali się z programowaniem stron internetowych  na kierunku technik informatyk. Ważnym punktem pobytu było spotkanie w Urzędzie Prezydenta miasta Przemyśla, gdzie Sekretarz Pan Dariusz Łapa, z ogromnym zaangażowaniem przybliżył funkcjonowanie placówek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Przemyślu. W dalszej części nastąpiło zwiedzanie zabytkowej części naszego miasta z ukazaniem strategicznych miejsc dla historii i kultury, tj. Podziemia, Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonów i Fajek, Wieża Zegarowa czy serce Przemyśla – rynek. Nasi goście nie kryli zachwytów i wzruszeń, a sama panorama Przemyśla zrobiła na nich ogromne wrażenie. W kolejnych dniach kadra pedagogiczna wybrała się do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, gdzie została serdecznie przyjęta przez Wojewodę Podkarpacką Panią Ewę Leniart oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty Panią Małgorzatę Rauch. Punktem kulminacyjnym całej wizyty, była wycieczka do Zamku w Łańcucie, gdzie duch czasu  znalazł odzwierciedlenie w sztuce, kulturze i historii. Wszyscy przybyli byli oczarowani jedną z  najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, zaś ukazane komnaty, kompleksy ogrodowe czy powozownie spotkały się z zachwytem i nostalgią.

Gdy przyszedł czas pożegnania, nikt chyba nie mógł przypuszczać, że będzie tak sentymentalny, goście nie kryli wzruszenia, a nawiązana przyjaźń Polsko-Ukraińska obu stronom dala wiele dobrego, nie tylko na podłożu edukacyjnym, ale przede wszystkim życiowym. Jesteśmy pewni, ze nasza współpraca dopiero się zaczyna, serdecznie zapraszamy w przemyskie progi i wierzymy, że zawiązana przyjaźń będzie filarem do kolejnych twórczych   projektów każdej ze szkół.