Wycieczka do Iwierzyc

19 maja 2022 roku nasi wychowankowie pojechali do Radosnej Zagrody na spotkanie z alpakami. Pogoda nam dopisała, przez co pobyt okazał się być niezapomnianą przygodą. Na spotkaniu z tymi przyjaznymi i sympatycznymi zwierzętami o miękkim futerku, nasi wychowankowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia tych przemiłych stworzeń.

Wiedzieliście na przykład, że alpaki nie mają górnych zębów i dzięki temu można im dawać smakołyki, bez obawy że nas ugryzą? Oczywiście jak na porządne zwierzęta przystało ich smakołykami są tylko zdrowe i pyszne warzywa – szczególnie marchewka, którą ich karmiliśmy.

Nasze spotkanie zaczęliśmy od spaceru, który przyniósł nam dużo radości. Każdy z nas otrzymał możliwość prowadzenia na smyczy alpaki i wyprowadziliśmy je na łąkę i do lasu. Ponadto otrzymaliśmy podstawowe informacje dotyczące zasad spędzania czasu z tymi przemiłymi zwierzętami, nauczyliśmy się w jaki sposób można je bezpiecznie głaskać, karmić i przytulać. Głaskanie alpaki wymagało przeszkolenia, ponieważ rozpoznają się one nawzajem obwąchując sobie głowy, dlatego ważne jest, aby ich tam nie dotykać i nie zaburzać naturalnego zapachu. W czasie spaceru mieliśmy okazję spotkać także konie i osiołka Karusia.

Po spacerze wzięliśmy udział w warsztatach, których efektem były wykonane samodzielnie bransoletki z alpaczej wełny. Na zakończenie naszej wycieczki upiekliśmy kiełbasę na ognisku, a później spędziliśmy wesoło czas przy zabawie. Na wycieczce mogliśmy świetnie się bawić, ale przede wszystkim uzyskaliśmy wiedzę o tych ciekawych, pogodnych i uroczych zwierzętach.