Wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach

Maj to miesiąc, gdy wiosna jest już w pełnej krasie, prezentując się feerią barw kwitnących roślin. Jest to miesiąc wyjątkowy, również dlatego, że tylko w maju uchwycić można piękno kwitnących magnolii oraz wielobarwnych różaneczników. 

Te wyjątkowe gatunki, a także wiele innych podziwiały grupy I oraz II w znajdującym się Arboretum w Bolestraszycach.

Arboretum założone w roku 1975 należy do cennych zabytków przyrody i kultury. Na wyodrębnionych obszarze prawie 311 hektarów znajdują się drzewa, krzewy i inne rośliny uprawiane dla celów hodowanych i naukowych. Na terenie parku znajduje się także dwór, w którym w XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Park obejmuje również dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. W muzeum przyrodniczym, znajdują się wystawy stałe „Chrońmy ptaki” oraz „Chrząszcze”, a także wystawa dendrologiczna.

W Arboretum historia przeplata się z czasem współczesnym, a sztuka z otaczającą ją przyrodą. Dlatego też, w pozostałych budynkach znajdujących się na terenie parku oglądać można okresowe wystawy malarstwa, a ścieżki dydaktyczne zdobione są przez wiklinowe rzeźby powstałe w ramach Międzynarodowych Plenerów Artystycznych.

Arboretum zrobiło na naszych wychowankach ogromne wrażenie. Czas spędzili podziwiając różnorodność przyrody, delektując się ciszą przerywaną odgłosami śpiewających ptaków. Największym zainteresowaniem cieszyły się stawy wodne wyróżniające się bogactwem roślinnym, wyposażone w fontanny i urokliwe mostki skąd obserwować mogliśmy wszędobylskie ptaki i żółwie wodne. Dodatkową atrakcją były woliery z pawiami i innymi gatunkami ptaków ozdobnych.

Po długim spacerze i obowiązkowym przystanku na lody chłopcy wrócili zadowoleni pytając o kolejną możliwość odwiedzenia Arboretum.