„Uczniowie z SOSW nr 2 w Przemyślu odkrywają świat” – GRECJA 2022

Nasza wspaniała grecka przygoda rozpoczęła się 1 maja, gdy grupa 20 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Przemyślu przy ulicy Czarnieckiego 27 specjalizujących się w kierunku usług gastronomicznych oraz informatycznych wyjechała na kolejny staż zagraniczny – Projekt „Uczniowie z SOSW nr 2 w Przemyślu odkrywają świat” realizowanego w ramach programu Erasmus +, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe. Po długiej podróży dotarliśmy do hotelu Golden Sun w nadmorskiej miejscowości Nea Messangala u podnóża Olimpu.

Po zakwaterowaniu, zapoznaliśmy się ze wszystkimi pracownikami hotelu , odbyliśmy szkolenie BHP oraz omówiliśmy harmonogram i zasady praktyk. Kucharze mieli praktyki w restauracji hotelowej. Była to doskonała okazja do zapoznania się z produktami i sposobami przygotowywania tradycyjnych dań greckich.

Poznaliśmy też specyfikę pracy kuchni hotelowej, serwowania posiłków, obsługi gości. Informatycy doskonalili swoje umiejętności w pracowni komputerowej w zakresie: montażu i konfiguracji środowiska sieciowego, identyfikacji podstawowych parametrów technicznych, zasad diagnostyki komputera osobistego, konfigurowania i zarządzania systemami  operacyjnymi. Szczególnie ciekawa była dla nas możliwość ćwiczenia kreatywności i rozwijania wyobraźni podczas przygotowywania projektów realizowanych w drukarce 3D.

Po wytężonej pracy mogliśmy relaksować się zwiedzając i poznając historię, tradycję i  kulturę słonecznej Grecji. Wspięliśmy się na wzgórze ze średniowiecznym zamkiem Platamonas, z którego murów podziwialiśmy malownicze, nadmorskie widoki. Zwiedziliśmy drugie, co do wielkości miasto w Grecji Thessaloniki oraz „zawieszone w powietrzu” Meteory. Poznaliśmy tajniki pisania ikon i różnice miedzy religią katolicką a prawosławną. Spacerowaliśmy pięknym wąwozem Enipeas u podnóża Olimpu, robiąc przy okazji zakupy w uroczym miasteczku Litochoro.

Wszyscy byli zachwyceni niezwykłą przygodą- długim rejsem  w towarzystwie delfinów na wyspę Skiathos.

Możliwość uczestnictwa w Projekcie „Uczniowie SOSW Nr2 w Przemyślu odkrywają świat” była dla nas pasjonującą przygodą, umożliwiła nam doskonalenie swoich umiejętności i poznanie atrakcji Grecji. Spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie. Te chwile zostaną na zawsze w naszej pamięci.