„Spotkanie z tymi, którzy chronią granice”

Bezpieczeństwo naszego kraju – czy na co dzień zastanawiamy się nad nim? Kto czuwa gdy śpimy? Jak strzeżone są granice naszego państwa? Tego mogliśmy się dowiedzieć podczas wycieczki do Komendy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Huwnuikach.

Spotkanie rozpoczęliśmy rozmową z parą strażników. Opowiedzieli nam na jakim terenie pracują, mogliśmy obejrzeć broń której używają. Zdradzili sekrety obrony, które pozostaną ich i naszą tajemnicą. Byliśmy pod wrażeniem technologii i pojazdów używanych przez funkcjonariuszy.

Nasza wycieczka nie skończyła się na oglądaniu komendy. Mieliśmy niecodzienną okazję obejrzeć śmigłowiec ratunkowy wojska polskiego, a także dyżurujące tam helikoptery. Wysłuchaliśmy historii wielu akcji ratunkowych w jakich biorą udział. Jak na przykład ratowanie osób ze szczytów domów zalanych powodzią, poszukiwanie zaginionych czy ściganie przestępców. Wizytę uwieńczyła przejażdżka jelczem, przekonaliśmy się na własnej skórze jak podróżują żołnierze. Najmłodsi uczniowie w drodze powrotnej wstąpili do Arłamowa.

Zawód strażnika granicznego i zawód żołnierza wzbudził w nas podziw i wdzięczność, która pozostanie z nami na długo.