Śladami Jana Pawła II…

            W tym roku złota polska jesień szczególnie rozpieściła nas kolorami, barwami i promieniami słońca. Uczniowie klasy III pod przewodnictwem duchowym Księdza Mariusza Michalskiego, wykorzystując te bajeczne symfonie natury, wybrali się do jednego z najatrakcyjniejszych miejsc w Bieszczadach, do Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Ośrodek mieści się na terenie o powierzchni około 9 ha, oprócz obiektów mieszkalnych i rehabilitacyjnych podziwiać można między innymi: największy w kraju Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej z miniaturami świątyń karpackich, kompleks sportowo rekreacyjny czy mini zoo.

Nasi uczniowie z ogromnym zaciekawieniem podziwiali poszczególne miejsca, a podążając śladami Jana Pawła II, wsłuchiwali się w opowieści snute przez księdza Mariusza. Największym zainteresowaniem cieszył się Park Miniatur sakralnych, gdzie na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach.

Na zakończenie odwiedziliśmy „Mała Zaporę” w Myczkowcach, gdzie nasi dzielni mali turyści mogli podziwiać zapierające dech w piersi pejzaże, malowane pędzlem matki natury, przy użyciu palety milionów odcieni i kolorów. Warto łączyć naukę z podróżowaniem, warto realizować materiał dydaktyczny w oparciu o bezpośrednie przeżycia. A jakie są efekty takich eksperymentów? O tym mogą opowiedzieć chłopcy z klasy III, którzy już oczekują podobnych bloków tematycznych J