Portugalia

W ramach realizacji  projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów’’ pt. „Między słowami” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), w dniu 14 maja 2023 r 10-ciu uczniów z SOSW nr 2 w Przemyślu pod opieką dwóch nauczycielek wyruszyło  na 6 dni do dalekiej Portugalii. Dla większości uczniów był to pierwszy lot samolotem oraz niezapomniane widoki z lotu ptaka. Wrażenia sięgnęły zenitu podczas widowiskowego lądowania od strony Oceanu Atlantyckiego na lotnisku w Porto.

Pierwszy dzień pobytu w urokliwej Portugalii rozpoczął się od odwiedzin szkoły partnerskiej w niezwykłym miasteczku Barcelos , z którym nierozerwalnie łączy się legenda o kogucie i niewinnym pielgrzymie zmierzającym do Santiago de Compostela, kolejne skojarzenia z tym miejscem, to właśnie droga św. Jakuba, która przebiega przez miasto.

My jednak postanowiliśmy nie opuszczać magicznego Barcelos i udaliśmy się z rana z pierwszą wizytą do naszych szkolnych Gospodarzy. W szkole mieliśmy okazje obejrzeć klasy, pracownie do zajęć praktycznych, sportowych, bibliotekę i wiele innych szkolnych zakątków. W ramach międzynarodowej komunikacji młodzież z Polski prezentowała podstawowe znaki języka migowego.

W tym dniu odbyła się prezentacja słodkich przysmaków polsko-portugalskich, odwiedziliśmy ratusz w Barcelos oraz  nawiązaliśmy nowe przyjaźnie podczas zabaw integracyjno-ruchowych z uczniami szkoły goszczącej. W następnym dniu spacerując po urokliwych uliczkach w Porto podziwialiśmy tradycyjne wyroby ceramiczne oraz utrwalaliśmy zdobytą wiedzę o portugalskiej kuchni oglądając egzotyczne owoce morza na portugalskim targu zwanym „Mercato”.

Odbyliśmy rejs statkiem po rzece Douro, z którego podziwialiśmy urocze widoki miasta Porto. Przez chwilę mogliśmy się poczuć jak portugalscy marynarze pokonując swoje morskie wyprawy na łajbie wielkiego statku. Z każdym dniem wrażeń przybywało. Po słynnym Porto przyszedł czas na zabytkową Brage, jedno z najstarszych miast w Portugali o ponad 2000-letniej historii oraz jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie założone w czasach rzymskich.

Mieliśmy dużo szczęścia ponieważ nasza wizyta zbiegła się z festiwalem kultury i tradycji starożytnego Rzymu obchodzonej od zawsze w tym mieście. Doskonałą lekcje geografii oraz okazje do robienia zdjęć panoramicznych mieliśmy z punktu widokowego zabytkowego klasztoru  Santa Luiza z którego podziwialiśmy położone nad rzeką Cavado miasteczko Viana do Castelo. Z tego zapierającego dech w piersiach miejsca  dostrzegliśmy granice z Hiszpanią oraz wpływającą rzekę Cavado do Oceanu.

Ostatni dzień był wyjątkowy poczuliśmy ogromną moc i bezmiar Oceanu Atlantyckiego w malowniczej miejscowości  Esposende. Naładowani mocą i energią portugalskiego słońca, z bagażem pełnym wrażeń i doświadczeń wróciliśmy szczęśliwi i bogatsi o wiedzę do naszej równie pięknej Polski.