„Ośrodek zrobił się niebieski”

Niebieski kolorem nieba.

Niebieski kolorem łez.

Niebieski kolorem wody.

Symbolem autyzmu jest też.

 

Dzień Świadomości Autyzmu to coroczne wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości społeczeństwa na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się osoby z autyzmem i ich najbliżsi. Kampania przyczynia się do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Samo słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autosco oznacza „sam”.

„…Na pustyni jest się trochę samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi…”- pisał Antoine de Saint Exupéry w „Małym księciu”. Cytat ten zdaje się doskonale opisywać świat osób ze spektrum. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie i pomóc w funkcjonowaniu dziecka bez większych trudności.

W poniedziałek  3 kwietnia nasz Ośrodek zrobił się cały niebieski, a to wszystko dlatego, że obchodziliśmy właśnie Dzień Autyzmu. Kolor niebieski, motyl oraz fragment układanki „niebieski puzzel” były przewodnimi symbolami uroczystości.

Pierwszy raz symbol „puzzli” został użyty w roku 1963 w Logo organizacji National Autistic Society, dla niektórych puzzle utożsamiają zagadkową naturę autyzmu, dla innych są to elementy układanki, wszystkich tych, którzy wspierają osoby z autyzmem. Motyl symbolizuje piękno i różnorodność, zaś kolor niebieski to najgłębszy z kolorów, który rozpływa się w nieskończoności horyzontu.

W naszej ośrodkowej społeczności Dzień Autyzmu obchodzony był pod hasłem „Zaświeć się na niebiesko”. Grupy przedszkolne wspólnie ze Szkołą Podstawową z uśmiechami na buziach uczestniczyły w niebieskim korowodzie odwiedzając starsze klasy i pracowników Placówki i częstując ich niebieskimi cukierkami.

Dzieci odbijały swoje małe rączki na dużym papierowym motylu, tańczyły z balonikami, a na koniec wykonały pracę plastyczną pt: ”Więc, chodź pomaluj mój świat na NIEBIESKO”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę, było naprawdę niebiesko. Właśnie takie dni jak ten dzisiejszy, pozwalają zatrzymać się nad potrzebami innych, zwłaszcza dzieci, dają czas do refleksji i zastanowienia co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze. Czasem wystarczy jeden miły gest, serdeczne spojrzenie czy ciepły uścisk dłoni, by świat jawił nam się w nowych kolorach, może nie tylko niebieskich…

Do zobaczenia za rok !