Odnalezienie wewnętrznego spokoju

 

            Poniżej przedstawię Ci w skrócie ćwiczenia, które pomogą ci odzyskać spokój w sytuacjach, gdy się stresujesz. Wszystkie te techniki pomagają rozwijać uważność – co jest najważniejszą zdolnością, jeśli chcesz być spokojny. Pomogą Ci również wyciszyć się, rozpoznać, co dzieje się wokół ciebie, i odnaleźć wewnętrzny spokój. A to umożliwia dokonywanie mądrych wyborów opartych na własnych wartościach. Dzięki temu nie pogubisz się podczas życiowych burz. Tak jak ze wszystkim w życiu kluczem do sukcesu jest praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Nie zakończ ćwiczenia na przeczytaniu opisu ćwiczeń, poświęć czas na ich wykonanie ich w trakcie czytania, ale też później.

 

 ĆWICZENIE 1

Oczywiście wiem, że potrafisz oddychać, ale możesz nie wiedzieć, jak przydatna jest ta umiejętność dla uważnego wojownika. W tym ćwiczeniu nauczysz się wykorzystywać oddech w nowy sposób: stanie on twoją kotwicą. Wyobraź sobie statek w porcie. Morze jest wzburzone, wicher huczy.        Co chroni statek przed porwaniem przez spienione fale? Właśnie kotwica. Statek, który zarzucił kotwicę, pozostaje na miejscu nawet w czasie potężnych sztormów. Sposób oddychania, którego chcę cię nauczyć, nazywa się uważnym oddychaniem. Jest on przydatny w różnych sytuacjach. Kiedy zauważasz, że wpadasz w pułapkę myśli lub uczuć, uważne oddychanie pomoże ci znaleźć grunt pod nogami. Nie sprawi, że twoje myśli i uczucia odejdą, zresztą nie to jest twoim celem. Musisz nauczyć się żyć – i rozwijać – ze wszystkimi swoimi myślami i uczuciami. Uważne oddychanie pomoże ci zachować spokój, kiedy w tobie lub w świecie zewnętrznym będą szalały sztormy. Pomoże ci zastanowić się i zareagować rozważnie, a nie pochopnie i bez myślenia.                                                                                  Kiedy skupiasz się na oddechu, możesz odzyskać równowagę i znaleźć spokojną przestrzeń, by zdecydować, jak chcesz żyć. W miarę praktyki odnajdziesz głęboki spokój wewnętrzny, który pozwoli ci elastyczniej radzić sobie z różnymi problemami.

 

Krok 1. Zauważ swój oddech

 

Zacznij od obserwowania, jak oddychasz w tej chwili. Połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Rozluźnij obie dłonie  i przez chwilę obserwuj swój oddech. Czy podczas wdechu wnosi się dłoń na piersi, czy też dłoń na brzuchu? A może obie nieco się unoszą?

            Przypuszczam, że mocniej porusza się dłoń na klatce piersiowej. Większość ludzi oddycha w ten sposób. To całkiem normalne. Nauczę cię jednak troszkę innego sposobu oddychania: oddychania brzusznego (przeponowego).

 

Krok 2. Nadmuchaj balon  

 

Trzymaj obie dłonie w tej samej pozycji i koniecznie usiądź prosto.

Teraz poproszę cię   o wykorzystywanie wyobraźni, by zrobić coś trochę nietypowego, może dla ciebie dziwnego.     

Otóż wyobraź sobie, że masz w brzuchu balon. Podczas wdechu balon napełnia się powietrzem i „rośnie duży, okrąglutki”, dlatego twój brzuch się unosi. Podczas wydechu powietrze z balonu ucieka i brzuch robi się płaski.

            Kiedy oddychasz w ten sposób, dłoń leżąca na piersi nie powinna się za bardzo poruszać. Pewnie minie trochę czasu, nim przywykniesz do takiego oddychania. Być może będziesz potrzebować nieco ćwiczeń, bo najpewniej na co dzień oddychasz inaczej. Nie zrażaj się i dalej obserwuj swój oddech. Kiedy wdychasz powietrze, balon rośnie. Podczas wydechu balon się kurczy i robi mniejszy.

            Nie przejmuj się, jeśli masz trudność ze skupianiem się na oddechu. To zdarza się wszystkim. Pomocne może być odliczanie. Robiąc wdech, pomyśl: „wdech, dwa, trzy”. Wypuszczając powietrze, pomyśl: „wydech, dwa, trzy”.

            Ćwicz ten sposób oddychania przynajmniej przez minutę. Po minucie możesz nadal czuć,   że czujesz silne emocje. Jeśli tak jest. Przedłuż ćwiczenie co najmniej do trzech minut.

 

Krok 3. Praktykuj uważne oddychanie

 

Teraz pozostała ci już tylko praktyka. Żeby dojść do prawdziwej wprawy, warto wykonywać ćwiczenie co najmniej przez kilka minut każdego dnia. Jeżeli będziesz wytrwale trenować               w spokojnych momentach, znacznie łatwiej będzie ci oddychać w ten sposób, kiedy nadejdą trudne chwile.

            Całe piękno uważnego oddychania leży w tym, że można je ćwiczyć, gdzie chcesz i kiedy chcesz. Czekając na autobus, pomyśl o balonie, który powiększa się w twoim brzuchu podczas wdechu i zmniejsza się podczas wydechu. Siedząc w pokoju w domu, lub w każdej innej sytuacji wykorzystaj  okazję, żeby pooddychać uważnie sposobem brzusznym.

            Opisana metoda głębokiego oddychania jest podstawą wielu innych ćwiczeń, które pomogą ci rozwijać uważność, zaciekawienie i łączność z chwilą obecną.

            Za każdym razem, gdy poczujesz złość, lęk, stres, zdenerwowanie czy smutek, spróbuj kilka razy odetchnąć w opisany sposób. Zdziwisz się, jak skutecznie uważne oddychanie pomaga się uspokoić. To jedna z najlepszych umiejętności, jakie możesz zdobyć. To dopiero początek.

Powodzenia !