”Zrobiona z wierzbowych gałązek, z suszonych kwiatów i wstążek,
Daję Ci palmę w darze, bo tak stary zwyczaj karze…”
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję i są nośnikiem wielu wartości religijnych, moralnych, a także patriotycznych, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Poprzez swoją obrzędowość i kolorystykę mają również wpływ na rozwój poczucia estetyki.
W corocznym obrzędowaniu wiosennym oraz świątecznym Palma Wielkanocna, dawniej zwana ”zieloną gałązką” pełni znaczącą rolę. Ten kluczowy symbol wielkanocny zanosimy do kościoła w Niedzielę Palmową, żeby go poświęcić. Według ludowych wierzeń poświęcone palmy ustawione w domu miały czuwać nad bezpieczeństwem domowników, chronić gospodarstwo od piorunów, gradobicia, ognia i innych zjawisk związanych z kaprysami natury oraz od wszelkich chorób. Palma wielkanocna to symbol odradzającego się nowego życia i radości. Jest też doskonałą ozdobą na święta. Przekonały się o tym nasze przedszkolaki.
Do zrobienia palmy wykorzystaliśmy wcześniej przygotowane przez dzieci bibułowe kwiaty, a także wierzbowe bazie, gałązki tui i bukszpanu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i staraniom dzieci oraz pań z zadowoleniem podziwialiśmy jedyną w swoim rodzaju palmę wielkanocną. Jej wspólne przygotowanie było czasem poświęconym kreatywnej zabawie, ćwiczeniem zdolności manualnych i rozwijaniem wyobraźni. Był to też doskonały moment na wytłumaczenie dzieciom skąd wzięła się ta tradycja i co właściwie oznacza.