Muzyka świata

Wieki temu Platon powiedział: „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.

Wiele na świecie zmieniło się od czasów Platona, ale nie w kwestii muzyki, ona jest niezmienna. Nadaje rytm życia, smak codzienności, radość w smutku, odprężenie, koi, łagodzi obyczaje, układa myśli, tonuje nasze emocje. Lista zalet muzyki jest niekończąca, ale jedna z nich jest szczególna: ma czarowną moc przenoszenia nas w czasie i przestrzeni.

O tym bardzo dobrze mogli przekonać się wychowankowie naszego Ośrodka. Tuż po śniadaniu, w piękny, słoneczny dzień 18 maja, grupy przedszkolaków oraz klasy 1 – 5 wyruszyły do centrum naszego miasta, gdzie przy samym rynku mieści się sala koncertowa Przemyskiego Towarzystwa Muzycznego. Tam mieliśmy okazje wysłuchać koncertu muzyki klasycznej, w wykonaniu uczniów ZPSM w Przemyślu. Nasi podopieczni doskonale czuli się w kameralnej sali towarzystwa, mogąc z bliska podziwiać prawdziwe instrumenty oraz przypomnieć sobie sposób wydobycia z nich dźwięku:  flet poprzeczny, trąbkę, skrzypce, fortepian, wiolonczelę i akordeon. Barwa instrumentów wpływał kojąco na ciało, umysł, serce i duszę wszystkich obecnych. Dzięki słuchanym utworom prowadząca mogła porwać młodych melomanów w podróż  po całej Europie!!!! Odrobina wyobraźni i rozbudzone pozytywnie emocje pozwoliły poczuć nam klimat odwiedzanych krajów: stonowane Niemcy, roztańczone Włochy, tajemniczą Rumunię, elegancką Francję, gorąca Hiszpanię. Poznaliśmy wybitnych kompozytorów, muzycznych przedstawicieli poszczególnych państw, ich krótkie życiorysy i dzieje w historii muzyki. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki muzyczne i wykazały się dużą  wiedzą ogólną, bez problemów odgadując flagi państw, które stanowiły piękna dekoracje koncertu. Poznały również historię Ody do radości, czyli hymnu Unii Europejskiej i jej twórców: Fryderyka Schillera i Ludwika van Beethovena. Fantastycznie reagowały na słuchane utwory, bijąc żywiołowo brawa i z niecierpliwością czekając na kolejne odsłony koncertu.

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Godzina spędzona w sali Towarzystwa Muzycznego mignęła nam w oka mgnieniu. Do Polski „wróciliśmy” wraz z naszym wybitnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem, który w niezwykle delikatny sposób przywrócił nas do szarej rzeczywistości swoim przepięknym Walcem cis – moll.

W doskonałych humorach, skąpani w przepięknych dźwiękach utworów wybitnych kompozytów, wróciliśmy uśmiechnięci, szczęśliwi i odprężeni do naszej szkoły, gdzie czekał na nas już pyszny obiadek.