„Odpowiednie dać rzeczy słowo”
Cyprian Kamil Norwid
Pracę w SOSW nr 2 w Przemyślu rozpoczęłam od września b.r. W ramach swoich zajęć prowadzę diagnozę i terapię logopedyczną oraz terapię zaburzeń ze spektrum autyzmu wśród dzieci uczęszczających do tutejszego przedszkola oraz dla uczestników zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.
Terapia logopedyczna to całość specyficznych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się (od wad wymowy po niemożność mówienia włącznie).
W trakcie indywidualnych zajęć logopedycznych wykonuję masaże logopedyczne oraz stymulację orofacjalną, a także prowadzę:
– ćwiczenia oddechowe,
– ćwiczenia fonacyjne,
– ćwiczenia narządów artykulacyjnych,
– ćwiczenia słuchowe,
– ćwiczenia uwagi i percepcji słuchowej,
– ćwiczenia doskonalące słuch fonemowy,
– ćwiczenia ogólnej sprawności motorycznej,
– ćwiczenia poszczególnych funkcji psychicznych m.in.: uwagi i pamięci,
– ćwiczenia spostrzegawczości oraz innych funkcji poznawczych.
Terapia logopedyczna jest dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka w myśl zasady indywidualizacji (indywidualnego podejścia w sensie dostosowania środków, metod i pomocy do potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka) i polega na budowaniu podstawowych kompetencji językowych i komunikacyjnych. W ramach zaś terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu rozwijam wśród moich podopiecznych kompetencje emocjonalno-społeczne.
W trakcie zajęć w gabinecie specjalistycznym stosuję następujące zasady;
- Zasadę wykorzystywania wszelkich możliwości dziecka (angażowana jest maksymalna liczba zmysłów i wykorzystywane są umiejętności posiadane przez dziecko).
- Zasadę kompleksowego oddziaływania (oznacza holistyczne podejście do dziecka i współpracę z pozostałymi terapeutami oraz nauczycielami).
- Zasadę aktywnego i świadomego udziału (pobudzane są zainteresowania dziecka i poziom jego motywacji).
- Zasadę systematyczności (terapie prowadzone są systematycznie i przebiegają według ustalonych procedur i standardów postępowania logopedycznego).
- Zasadę stopniowania trudności (od zadań najłatwiejszych do coraz trudniejszych, przechodząc od elementów znanych do mniej znanych i całkiem nowych).
Zajęcia urozmaicam atrakcyjnymi dla dzieci pomocami dydaktycznymi oraz komputerowymi programami multimedialnymi, w które wyposażony jest gabinet.
mgr Oliwia Markiewicz-Mazur
Logopeda/neurologopeda
Terapeuta zaburzeń ze spektrum autyzmu