Koncert kolęd w Towarzystwie Muzycznym

Mistrz filozofii greckiej – Platon – powiedział: „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”.

Nie sposób nie zgodzić się ze słynnym filozofem, jego teoriami i przemyśleniami. Dlatego poszukując nowych, ciekawych, inspirujących i uzdrawiających form terapii dla naszych Dzieci, od kilki już lat nasz Ośrodek współpracuje z jednym z najstarszych towarzystw muzycznych w Polsce – z Przemyskim Towarzystwem Muzycznym w Przemyślu. Dzięki tej współpracy nasi Podopiecznie mają możliwość regularnie uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej na żywo. Muzyka klasyczna ma niezwykły wpływ na ludzką psychikę, jego emocje, układ neurologiczny i samopoczucie. Muzyka swoim działaniem przenosi nas – słuchających – w świat dalekich podróży, nieznanych zakątków ziemi, ciekawych odkryć… a wszystko dźwiękiem malowane.

Dlatego z wielką radością przyjęliśmy w ostatnim czasie kolejne już zaproszenie na koncert kolęd, który przygotowany został specjalnie dla dzieci i młodzieży w Przemyślu.

Koncert odbył się 12 stycznia, w znanej już nam i bardzo lubianej sali Towarzystwa Muzycznego, znajdującego się w samym sercu naszego kochanego Przemyśla, tuż przy rynku . W rodzinnej atmosferze, jaką budują gospodarze tego szczególnego miejsca, mieliśmy okazję wysłuchać znane, lubiane i śpiewane w naszych domach kolędy i pastorałki : Bóg się rodzi, Przybieżeli do Betlejem, W śród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu, Pastuszek bosy, Żłóbek Cię utuli i inne.

Wykonawcami utworów byli uczniowie szkół muzycznych w Przemyślu i Przeworsku, którym zawsze towarzyszą ich nauczyciele, wspierając swoich uczniów dobrą radą i obecnością w czasie występów.

Kolędy grane były w przeróżnych składach, nasi uczniowie mogli więc zobaczyć i wysłuchać jak brzmi występ solo, w duecie, w trio, kwartecie, sekstecie czy tez finalnie: w wykonaniu orkiestry złożonej ze wszystkich występujących młodych wykonawców.

Mieliśmy okazję na żywo posłuchać brzemienia wiolonczeli, altówki, skrzypiec, klarnetu i fortepianu w różnych konfiguracjach.

Muzyka klasyczna nigdy nie pozostaje obojętna dla słuchających, co wspaniale było widać po zachowaniu naszych Podopiecznych, gdy przytupywali sobie nóżką, kołysali się w rytm muzyki, ożywiali się na szybkich kolędach, wyciszali na tych spokojnych i oczywiście śpiewali, gdy tylko znane były im słowa.

Po takiej muzycznej uczcie, serwowanej z rana, zawsze pełni radości, pozytywnych emocji, zrelaksowani i gotowi do kolejnych zadań w szkole, wracaliśmy do naszego Ośrodka na pyszny obiad:)