Kółko kulinarne

W roku szkolnym 2020/2021 w Ośrodku w ramach zajęć popołudniowych zostało utworzone kółko kulinarne dla uczniów szkoły branżowej w zawodzie kucharz. Tworząc program koła kulinarnego szczególną uwagę zwróciłam na opanowanie i doskonalenie umiejętności w zakresie samodzielności w przygotowywaniu potraw.

Program koła kulinarnego składa się z 3 cykli rocznych zatytułowanych: „Kulinarne szlaki Europy”, „Kulinarne szlaki świata” „Kulinarne szlaki przypraw”

Wybrałam dla uczniów szlaki, na których wędrówkę urozmaicają różnorodne smaki dla podniebienia: pizza, frytki, spaghetti, czekolada i nie tylko. Każdy może zrobić to co lubi w dobrej atmosferze podczas gotowania oraz przy spożywaniu samodzielnie przygotowanych posiłków. Łącząc te wszystkie elementy stwarzamy możliwości skutecznej rewalidacji osób niepełnosprawnych. Degustowanie tradycyjnych specjałów jest jedynie pretekstem, punktem wyjścia do poznania kultury, historii  i obyczajów danego regionu Europy i Świata. 

Sednem tychże zajęć jest próba nawiązania do podróżowania, bardzo mocno utrudnionego, wręcz niemożliwego w obecnych czasach, które pozwala uczniom na poznawanie tradycji gastronomicznych, jak też różnorodności kulinarnych danego kraju i regionu. Podczas zajęć pamiętamy o kulturze zachowania przy stole, dbamy o estetykę przygotowanych potraw, jak też higienę ich przygotowania. Przestrzegamy zasad BHP oraz zasad korzystania z urządzeń kuchennych.