„Jesteś odpowiedziany za to co oswoiłeś…”

„Jesteś odpowiedziany za to co oswoiłeś…”

Cytat z „Małego Księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupérego w piękny sposób oddaje prawdę o tym, że raz rozpoczęte działania należy kontynuować, biorąc jednocześnie odpowiedzialność za podjęte wcześniej decyzje. Bardzo podobna reguła obowiązuje w świecie zwierząt, szczególnie w momencie gdy ta pomoc jest im niezmiernie potrzebna. Czas mroźnej zimy nie jest łatwy dla zwierząt leśnych czy ptaków. Gdy zaczynają się mrozy i pada śnieg, wiele ptaków przylatuje do ogrodów w poszukiwaniu pokarmu. W miastach możemy spodziewać się odwiedzin gołębi, sierpówek wróbli i mazurków, sikor bogatek i modrych, kosów i niekiedy szpaków, a także srok, wron siwych, gawronów i kawek. Im dalej od zgiełku miejskiego, tym więcej pojawi się gatunków mniej związanych z człowiekiem, jak dzięcioły, sójki, gile, trznadle, sikory sosnówki, ubogie i czubatki, paszkoty czy jemiołuszki. Będą szukać nasion i owoców, które pozostały na pędach drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych, a także owadów, larw i poczwarek zimujących w bruzdach kory i w suchych liściach. W dużej mierze to od nas zależy, w jaki sposób uda im się przetrwać okres zimowych mrozów.

11 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, w tym ptaków. Warto w tym dniu pomyśleć o naszych małych przyjaciołach i nasypać choć garść nasion w napotkanym w parku karmniku, liczy się każdy gest, nawet ten najmniejszy. W naszym Ośrodku tematyka dokarmiania zwierząt także została poruszona.

            Dzieci z klasy II g: Damian, Norbert i Szymon mieli okazję wziąć udział w pięknej lekcji przyrody pt. „ Ptaki w zimie” i dowiedzieć się, że ptaki pozostające na zimę w Polsce potrzebują szczególnej pomocy ze strony człowieka. Teoria jednak to nie wszystko, najwięcej uczymy się poprzez praktykę, dlatego też grupa zaangażowanych uczniów z klasy II, pod czujnym okiem pani psycholog Kasi, wykonała własnoręcznie karmidełka wykonane z tłuszczu oraz ziaren z najróżniejszych zbóż i rozwiesiła je w karmnikach na terenie Ośrodka. Teraz nasi ptasi przyjaciele mogą korzystać z przysmaków na terenie placówki do woli, bo młodzi entuzjaści zdeklarowali się dostarczać pożywienie aż do końca zimy.