Jasełka 2022

 „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”

K. Dzikowski , S. Krajewski

 

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwany i najpiękniejszy okres w całym roku nie tylko dla najmłodszych – również dorośli cieszą się na ten magiczny i szczególny czas w gronie swoich najbliższych. Tradycyjnie, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka, spotykaliśmy się na wigilijnej uroczystości w naszym Ośrodku.

Coroczne spotkanie wigilijne było poprzedzone przedstawieniem jasełkowym, które dostarczyło oglądającym wielu wrażeń i wzruszeń. Nasi uczniowie wystawili je dla całej braci uczniowskiej, grona pedagogicznego i administracji oraz licznie przybyłych gości. W tym roku zaszczycili nas obecnością m.in. ks. arcybiskup Adam Szal, zastępca prezydenta miasta pan Bogusław Świeży, pani skarbnik miasta Monika Czuryk oraz wielu naszych przyjaciół i sympatyków. Tegoroczne jasełka poruszyły problem pokoju na świecie, nawiązywały do trudnej sytuacji naszych sąsiadów.

W oku niejednego oglądającego pojawiła się łza wzruszenia. Wszyscy nasi aktorzy z wielkim przejęciem, zaangażowaniem i wdziękiem odgrywali swoje role. Na scenie gościli Trójca Święta, aniołowie i pasterze. Zgodnie z tradycją do Dzieciątka przybyli Trzej Królowie. Można było zatem po raz kolejny wspólnie przeżywać historię Maryi i Józefa sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to przyszedł na świat Zbawiciel, niosąc całemu światu miłość i pokój.

Spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem, złożenia sobie życzeń bożonarodzeniowych. Przy pięknie ozdobionych stołach, w miłej i życzliwej atmosferze próbowaliśmy przysmaków wigilijnych. Po zakończonym spotkaniu rozstaliśmy się z głębokim przekonaniem, że:

„Wigilia to nie tylko czas,  gdy jest prezentów moc,

to nie tylko czas,  gdy potraw sto na stole.

Lecz Wigilia to przepiękny czas,

Bożonarodzeniowy czas, 

 gdy siedzimy wszyscy w kole,

 i mamy bliskich przy stole.”