Historycznymi śladami Twierdzy Przemyśl

Wykorzystując uroki pięknej „złotej polskiej jesieni” wychowankowie z grupy IV, V, VI kontynuowali dalsze poznawanie historii Twierdzy Przemyśl.

W dniu 27 października 2021 roku wraz z wychowawcą spacerowali po Forcie XII Werner w Żurawicy. Poznając historię, zapoznali się z mapami, planami, dokumentami i zdjęciami Twierdzy Przemyśl.

Dowiedzieli się skąd są nazwy fortów – czyli kto je projektował. Pooglądali pamiątki z czasów I wojny światowej, zobaczyli rekonstrukcję okopów i szpitala polowego, rozmieszczenie pomieszczeń w forcie. A najważniejsze, że będąc wewnątrz niezniszczonego fortu mogli zobaczyć jak wyglądały koszary.

Następnie przejechali do Fortu XIII „San-Rideau” w Bolestraszycach, gdzie mieli okazję zobaczyć przekrój wysadzonego fortu. Posłuchali historii dwóch rosyjskich żołnierzy – z wywiadu, którzy zostali zatrzymani i wzięci do niewoli austriackiej.

Gdy wysadzano fort zapomniano o nich i zostali uwiezieni w gruzach. Jednego z nich uratowano po działaniach wojennych, a drugi pilnuje do dzisiaj nieodkrytych tajemnic fortu.

Wychowankowie zainteresowali się tematem Twierdzy Przemyśl i chcą kontynuować zwiedzanie pozostałości innych fortów.