FAMIALIADA W SOSW NR 2

Ośrodek, to miejsce, w którym wiemy, jak ważna jest nie tylko nauka, ale również przekazywanie wartości  i wychowanie naszych dzieci w świadomości co jest dla nich dobre, a co złe, aby ich wiedza była jak najszersza, a podejmowane decyzje mogły być świadome. Dużą częścią naszej pracy są działania profilaktyczne podejmujące ważne tematy w życiu młodych ludzi. Jednym z tych trudnych, ale potrzebnych tematów jest problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży.

Chcąc jak najlepiej zainteresować naszych wychowanków, pomyśleliśmy o niekonwencjonalnej formie działań profilaktycznych – w dniu 25 kwietnia w świetlicy internatu odbył się turniej „Familiada”, koncentrujący się na tematyce uzależnień.

Dwie bardzo zaangażowane drużyny: Arłamek oraz Saiyanowie stanęły do rywalizacji wykazując szeroką wiedzę dotyczącą uzależnień. Pytania konkursowe dotyczyły wiadomości na temat rodzajów uzależnień, umiejętności rozpoznawania objawów psychicznych i fizycznych uzależnienia, czynników ryzyka, które mogą pojawiać się wśród rówieśników, w domu oraz szkole. Nie zabrakło też pytań o czynniki chroniące przed uzależnieniem.

Dzieci uświadomiły sobie, na co zwracać uwagę i co mogą robić, aby w przyszłości nie ulegać uzależnieniom. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, a widzowie uważnie śledzili przebieg konkursu. W ten sposób ważne i trudne informacje stały się obiektem zainteresowania uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Dzięki ciekawej i aktywnej formie przekazu, wychowankowie uważnie śledziły przebieg turnieju i w ten sposób zdobyły dużą dawkę przydatnej dla siebie wiedzy.

Nagrody pocieszenia oraz główną ufundował SOSW nr 2