W 2023 r. Europejski Dzień Logopedy przypada na 6 marca.
Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja CPLOL zrzeszająca logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. W ten sposób CPLOL chciał zwrócić uwagę na problemy w komunikowaniu się.
W Polsce święto to obchodzone jest od 2007 r. i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami mowy oraz profilaktyką logopedyczną.
Pani mgr Beata Jaworska prowadząca zajęcia z dziećmi ze szkoły podstawowej i młodzieżą ze szkół średnich oraz pani mgr Oliwia Markiewicz-Mazur mająca pod opieką logopedyczną nasze najmłodsze pociechy z przedszkola.
W naszej praktyce zawodowej w SOSW nr 2 sięgamy do metod dostosowanych do indywidualnych możliwości każdego z naszych podopiecznych. Wykorzystujemy elementy metody symultaniczno-sekwencyjnej, zabawy paluszkowe, stymulację polisensoryczną, trening słuchowy oraz elementy komunikacji alternatywnej.
Naukę rozpoczynamy od samogłosek (manualnie układamy narządy mowy dziecka do ich artykulacji, prezentujemy na sobie poszczególne układy artykulacyjne, zachęcamy do wokalizowania, powtarzania oraz prezentujemy właściwe fonogesty):
Następnie przechodzimy do sylab, wyrażeń dźwiękonaśladowczych i wykrzyknień:
By w końcu przejść do wyrazów i zdań:
Dla starszych uczniów w terapii logopedycznej niezwykle pomocne są labiogramy, w które wyposażony jest gabinet specjalistyczny.
Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych i językowych naszych podopiecznych jest dla nas sprawą priorytetową.
W bieżącym roku szkolnym w przedszkolu realizowany jest autorski program neurologopedyczny „Memory Logopedyczne” Widzę, Naśladuję, Powtarzam, Mówię, a dodatkowo w ramach tegorocznego Europejskiego Dnia Logopedy przeprowadzone zostaną z dziećmi zabawy „języczka – wędrowniczka” oraz zabawy artykulacyjne „łamańce językowe”.