Przemyśl – nasze miasto: prastary gród, obiekt strategiczny na mapie Europy, tygiel kultury i narodów, stolica fajek i ludwisarstwa, trakt handlowy i ekonomiczny, miasto 7 wzgórz, pełne kolorów, życia i ciekawych zakamarków. Swoją wyjątkowością i niebanalnością zaprasza do spacerów, zwiedzania i poznawania miejsc bardziej i mniej znanych.
Bogactwo historyczne, etnograficzne, kulturowe i geograficzne Przemyśla, sprawia, że na jego terenie mamy kilka bardzo ciekawych muzeów. Są one warte poświęcenia naszego czasu i uwagi , aby coraz lepiej poznawać miejsca, w których żyjemy. Dlatego stało się to zachętą dla nauczycieli i ich podopiecznych z klas 5 – 8 szkoły podstawowej naszego Ośrodka, aby wyruszyć do miasta i poznać lepiej jedną z wystaw w Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oddział – Muzeum Historii miasta Przemyśla.
Naszym celem była wystawa poświęcona herbowi przemyskiemu, w czasie której nasi uczniowie mogli poznać szczegółowo historię herbu naszego miasta, dlaczego zmieniała się jego, szata i wielkość, jakie wydarzenia historyczne miały na to wpływ. Po bardzo ciekawej lekcji historii, nasza młodzież miała okazję samodzielnie pomalować własny herb Przemyśla, który miał formę drewnianego magnesu, na którym wcześniej został przygotowany szkic. W czasie gdy prace naszych uczniów dosuszały się, mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądała klasa w szkole ponad 100 lat temu.
Nasza młodzież z niedowierzaniem i mieszanymi uczuciami patrzyła na twarde ławy do siedzenia, drewniane plecaki, gęsie pióra i atrament do pisania czy tabliczki z kredą zamiast zeszytów. Zaś z wielkim zdziwieniem i strachem oglądali worek z fasolą do klęczenia za karę w kącie, ośle uszy dla nieuków czy długą „dyscyplinę” do wymierzania kary za największe przewinienia w szkole.
Czas spędzony w muzeum, był dla wszystkich okazją do poszerzenia swojej wiedzy, spotkania z kulturą „wyższą”, wspólnego pobycia wśród szkolnej społeczności poza Ośrodkiem i urozmaiceniem form codziennej nauki.