Wycieczka do Oświęcimia

16 listopada  br. wraz z opiekunami zwiedziliśmy szczególne i ważne miejsce  dla wielu narodowości – były obóz hitlerowski Auschwitz – Birkenau. Oglądanie muzeum zaczęliśmy od budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca  z czasów II wojny światowej. Zobaczyliśmy tam także rzeczy osobiste więźniów: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których mieszkali.

Największe wrażenie wywarł na nas pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem oddaliśmy cześć wymordowanym. Później pojechaliśmy do niedaleko położonego obozu zagłady w Brzezince.

W tym miejscu zwiedziliśmy najważniejsze obiekty poobozowe: rampę na, którą przywożono więźniów, ruiny komór gazowych i krematoriów, baraki więźniarskie oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne życie ofiar- gdzie spali, pracowali, co jedli.

Wycieczka ta to żywa lekcja historii, która przemawia do nas bardziej niż suche fakty podane nam na lekcjach. Uważamy, że każdy młody człowiek powinien odwiedzić to miejsce aby pamięć o bohaterach i tych tragicznych wydarzeniach przetrwała w następnych pokoleniach, Trudno było nam uwierzyć w to, że „ludzie ludziom zgotowali ten los”.