Dzień Bezpiecznego Internetu w SOSW nr 2

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 obchodzony jest pod hasłem „Działajmy razem” i promuje działania zwiększające bezpieczeństwo w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczne wydarzenie organizowane w naszej szkole z inicjatywy informatyków. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci – to właśnie ta grupa wiekowa spędza najwięcej czasu w sieci a tym samym jest najbardziej narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z internetu. W związku z tym Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.

Czy nasi uczniowie są bezpieczni w sieci?

Ponad 90% badanych uważa, że sposób, w jaki korzystają z internetu, można określić, jako bezpieczny. Z badań wynika, że Nasi uczniowie chętnie korzystają z programów antywirusowych oraz systematycznie uaktualniają systemy operacyjne.

W czasie cyklu spotkań DBI 2023 dostosowanych do wieku uczniów poruszane są najpoważniejsze zagrożenia w internecie phishing, wyłudzenia danych oraz wszelkie oszustwa. W czasie zajęć mówimy o tym jak chronić swoje dane w internacie, w jaki sposób nie korzystać z internetu lekkomyśnie, na co uważać w internecie aby nie stać się ofiarą.

Obecnie coraz częściej słyszy się o oszustwach, przemocy psychicznej, kradzieżach, czy nawet molestowaniu na tle seksualnym. Te oraz wiele innych zagrożeń czekają na wszystkich odbiorców internetu. Wynikają one nie tylko z braku możliwości nadzorowania sieci, ale przede wszystkim z zaniedbań użytkowników.

My informatycy jak co roku dbamy o systematyczne aktualizowanie wiedzy i umiejętności uczniów w poruszaniu się w sieci aby stali się odpowiedzialnymi i świadomymi użytkownikami.

Temat kolejnego spotkania z cyklu szkoleń DBI to cyberprzemoc! Do zobaczenia już wkrótce😊