kl. 1 ze spektrum autyzmu

Szkoła Podstawowa Nr 12

klasa 1

dla dzieci ze spektrum autyzmu

wychowawca klasy: mgr Magdalena Dobrzańska

Mikołaj, Miłosz i Paweł – niczym aktorzy stu ról – inni dziś, inni wczoraj, inni jutro – jak wedle słów mistrza Korczaka – dziecko (…) inne wobec matki, inne wobec ojca, babci, dziadka, inne wobec surowego i łagodnego nauczyciela, inne w kuchni, wśród rówieśników, inne wobec bogatych i biednych, inne w codziennej i świątecznej odzieży.

Najmłodsi uczniowie chłoną otaczający ich  świat, otwierają się na niego, na tęczę barw, zapachy i kolory. Każdego dnia poznają liczby zapisane w nowo poznawanych cyfrach, budują pierwsze zdania z liter odkrywanego alfabetu. Z tygodnia na tydzień mądrzejsi i sprytniejsi, spragnieni wiedzy i ciekawi przeżyć jakie przed nimi się pojawiają. Każdy z nich inny własną indywidualnością – jak owoc względem owocu z innego gatunku drzewa. Razem tworzą grupę o więzi niepowtarzalnej, niemożliwej do odtworzenia. Uzupełniają  się naprzeciwległymi różnicami charakteru, od zadumy po energiczną ekspresję, której niezwykłość tkwi w ich naturalności, a którą niejednokrotnie z trudem przychodzi pohamować. Ale czy zawsze warto to czynić? Przecież to właśnie ta magiczna energia pozwala poznawać świat, popełniać błędy kontrolowane przez wychowawczynię, która z błyskiem w oku i sercem na dłoni patrzy na swoich kochanych malców.

Najmłodsi uczniowie na pierwszym etapie edukacyjnej ścieżki, uwielbiający wycieczki, których otwartość na świat przekracza wszelkie ramy ich obecnej wiedzy, pragnący chłonąć życie garściami kilkaset razy większymi niż ich małe dłonie. Przed nami pierwszoklasiści, którzy wyruszają na podbój świata, gdyż nie ma nic piękniejszego i wspanialszego, jak jego odkrywanie, gdy jest się jeszcze dzieckiem, przed którym spoczywa największy skarb – całe życie.